Infolinia

 690 925 688

Dostawa

Darmowa dostawa na terenie całego kraju przy zakupach powyżej 500zł

Rabat 3%

Zarejestruj się w trakcie zakupów i otrzymaj 3% rabatu

Bezpieczeństwo

Bezpieczne płatności PayU
Gwarancja 2 lata
Czym konserwować meble skórzane?
Czym konserwować meble skórzane?

Skórzane meble w salonie to dla wielu nadal synonim luksusu i elegancji. Na zestaw takich ekskluzywnych mebli wypoczynkowych nie każdy może sobie pozwolić. Ceny często zwalają z nóg a wymagania dotyczące pielęgnacji takich mebli również potrafią odstraszyć. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jak należy zadbać o skórzane meble aby posłużyły nam na długo i przez cały ten czas zachwycały na swoim nienagannym wyglądem? Sposobów na czyszczenie i konserwację skóry naturalnej jest wiele. Postaramy się przybliżyć niektóre z nich...

Jak pielęgnować meble ze skóry?

Meble skórzane uchodzą za klasykę stylu, elegancji i luksusu. Z racji wysokiej ceny nie są to meble z masowej produkcji. Za ceną idzie więc niepowtarzalny design, jakość wykonania oraz użytych materiałów. Mebli skórzanych nie wymieniamy więc co kilka sezonów, są to modele na długie lata. Aby przez cały ten czas cieszyć się pięknym wyglądem skóry naturalnej należy odpowiednio o nią dbać i pielęgnować. Czym pielęgnować meble skórzane aby ich nie zniszczyć? Jakich środków używać?

Mówi się, że skórę naturalną należy pielęgnować jak swoją własną. Podstawą jest więc delikatne oczyszczanie oraz nawilżanie i natłuszczanie. Meble skórzane nie lubią drażniących środków chemicznych na bazie rozpuszczalników czy alkoholu. Takie substancje tylko pogorszą stan i wygląd skóry. Spowodują także, ze skórzana kanapa będzie mocniej narażona na pękanie wywołane nadmiernym wysuszenie. Kosmetyki do czyszczenia i konserwacji skóry są zwykle droższe niż te uniwersalne ale naprawdę warto raz na jakiś czas zainwestować w porządne produkty, które pozwolą utrzymać skórzane meble wypoczynkowe w doskonałym stanie.

Do mycia skórzanej kanapy najlepiej użyć letniej wody z dodatkiem naturalnych płatków mydlanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że skóra nie lubi dużych ilości wody dlatego należy ją przecierać lekko zwilżoną, miękką ścierką a następnie wytrzeć do sucha. Po umyciu wodą z mydłem należy umyć kanapę czystą wodą aby nie pozostały smugi i osad z mydła. Pozostawiony osad mógłby powodować przesuszanie się skóry.

Jeśli ubrudzimy kanapę czymś tłustym to najlepiej przyłożyć do plamy papierowy ręcznik, który wchłonie nadmiar tłuszczu a resztę pozostawić na materiale. Skóra naturalna wchłonie tłusta plamę i nie powinien pozostać na niej żaden ślad.

Czytaj także: Narożnik skórzany - jak wybrać i pielęgnować?

Do wyczyszczenia plam z długopisów czy pisaków są specjalne środki do czyszczenia skóry. Zdecydowanie nie należy stosować preparatów z alkoholem czy rozpuszczalnikiem, które mogą zabarwić skórę. Nowością na rynku jest ekologiczny preparat w formie pasty, tzw. ” kamień uniwersalny”. Bezpiecznie wyczyścimy nim mocne zabrudzenia na skórze jak właśnie tusz z długopisów. 

Czym konserwować meble ze skóry? Czy musimy dodatkowo nakładać coś oprócz środków nawilżających? Zdecydowanie warto pomyśleć o okresowej konserwacji, która będzie czymś więcej niż standardową pielęgnacją. Doskonale sprawdzi się w tej roli wosk pszczeli, którego niewielką ilość należy wetrzeć w skórę. Po upływie około 2 godzin trzeba powierzchnię mebli wypolerować miękką szmatką. Taki zabieg możemy wykonywać raz w roku. Wosk pszczeli sprawia, że skóra będzie dobrze zabezpieczona przed utratą wilgotności, przetarciami czy blaknięciem.

[product id="3064, 2105, 3087, 3068" onlyAvailable="true"]

Czym natłuścić skórzane meble?

Jak dbać o skórzaną kanapę? Najprostszym sposobem na natłuszczenie mebli skórzanych jest cykliczne wcieranie w nią niewielkiej ilości oleju lnianego lub zwykłej oliwki dla dzieci. Tak nałożony preparat należy zostawić na kilkanaście godzin a następnie wypolerować kanapę suchą szmatką. Natłuszczanie pozwala na nawilżenie skóry oraz zapobiega jej pękaniu. Ponadto dobrze natłuszczona skóra pięknie się błyszczy co sprawia, że kanapa wygląda jak wprost przywieziona z salonu meblowego.

Jeśli obawiamy się plam na ubraniach, które mogłyby powstać po użyciu oliwki, możemy zastosować krem stearynowy do mebli skórzanych. Doskonale nawilża i konserwuje on kanapę czy fotele skórzane a jednocześnie nie wymaga długiego odczekania aż do możliwości ponownego korzystania z mebli. 

Środki w formie rozpylonej są często wybierane do większych powierzchni, np. duże kanapy czy narożniki. Za pomocą rozpylacza możemy rozprowadzić zarówno środki natłuszczające, takie jak nap. oleje jak i czyszczące. Przykładem takiego preparatu jest roztwór wody i octu, który jest rewelacyjną alternatywą dla chemicznych produktów czyszczących. Jeśli nie przepadamy za zapachem octu można dodać do roztworu kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Jak dbać o meble skórzane?

Meble skórzane nie lubią dużego nasłonecznienia i wysokiej temperatury. Wiąże się ona z niska wilgotnością powietrza a to również szkodzi skórze naturalnej. Najlepiej nie stawiać skórzanej kanapy w miejscu, które przez większość dnia skąpane jest w promieniach słonecznych albo w pobliżu grzejników. Przesuszona skóra robi się matowa, krucha i bardzo podatna na pękanie czy zadrapania. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt niska wilgotność to warto ustawić w nim nawilżacz powietrza.

Meble, które narażone są na większe nasłonecznienie lub stoją w bliskiej odległości od grzejnika powinniśmy nawilżać częściej - co 1-2 miesiące. Jeśli kanapa użytkowana jest rzadziej lub stoi w zacienionej części salonu to możemy wydłużyć ten okres ale nie powinien on przekraczać 4-5 miesięcy.

[product id="3066, 1924, 2653, 3094" onlyAvailable="true"]

Czym natłuścić skórzaną kanapę aby zachować warunku gwarancji?

Meble skórzane podlegają okresowi gwarancji, tak jak i inne rodzaje mebli. Producenci wymagają jednak odpowiedniego traktowania ich wyrobów, jeśli chcemy zachować warunki gwarancji. Podstawowym warunkiem jest przestrzeganie zasad konserwacji i pielęgnacji mebli. Nie oszukujmy się, jeśli będziemy skórę naturalną czyścić przypadkowymi środkami, szczególnie silnie chemicznymi to ewentualne uszkodzenia jej nawierzchni nie będą podlegały reklamacji.

Podczas zakupu warto zapytać producenta lub sprzedawcę o zalecenia dotyczące czyszczenia i konserwacji. Z pewnością otrzymamy wszelkie potrzebne informacje i zalecenia co do częstotliwości konserwaci oraz rodzaju środków pielęgnujących.

Czytaj także: Wygodny narożnik do spania - jak wybrać komfortowy mebel?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl