
Dziecko to wartość dodana każdego związku i połączenie dwóch ludzi, których łączy wielkie uczucie. To bez wątpienia osoba, której nie tylko warto poświęcić wiele czasu, ale także zapewnić możliwie najlepsze warunki życia. Pokój dziecięcy jest najważniejszym miejscem w tej kwestii, dlatego temu pomieszczeniu będzie poświęcony ten artykuł.
Aranżacja pokoju dziecięcego - na co zwracać uwagę?
Patrząc przez pryzmat aranżacji wnętrza tego pomieszczenia zadanie to nie należy wcale do najłatwiejszych. Dlaczego? Młodzi i zazwyczaj mało doświadczeni rodzice muszą wziąć pod uwagę wiele rzeczy, które wpłyną na tzw. funkcjonalność i użyteczność tego pomieszczenia. Przed wyborem warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak płeć dziecka, dostępną powierzchnię, a także bezpieczeństwo. Pokój dziecka powinien być zaprojektowany tak, aby z jednej strony nasza pociecha czuła się w nim komfortowo i bezpiecznie, z drugiej powinien być przynajmniej na początkowym etapie jego życia radosny i wesoły. Kolory ścian, mebli, obrazów powinny powodować uśmiech na jego twarzy. Najczęściej wybierane z nich to zielony, żółty czy niebieski. Najważniejszą zasada, którą zastosować muszą rodzice jest znalezienie tzw. “balansu przestrzeni”, która zapewni nie tylko zabawę, ale czas na odpoczynek i naukę.
Zestaw mebli młodzieżowych Zonda
[product id="3219, 3222, 3242, 3220"]
Charakter i zainteresowania dziecka, a projektowanie wnętrza
Pomijając aspekt płci dziecka - wiadomo, że inny będzie sposób aranżacji pokoju dziewczynki, a inny chłopczyka warto dopasować także jego styl do charakteru i zainteresowań pociechy. Młodzi rodzice popełniają wiele błędów już na etapie strategii. Jak pokazują badania, często wybierają pokój według własnego gustu i upodobań - tak jakby sami mieliby w nim zamieszkać. Warto tutaj pamiętać, że osoby dorosłe mają zupełnie inne potrzeby niż najmłodsi. Zazwyczaj są one związane z odpoczynkiem, zaś w przypadku dzieci po dniu w szkole, zwłaszcza w jesienne wieczory chcą nie tylko odpocząć, ale także pragną się bawić i może troszkę pouczyć.
System Finezja to propozycja uniwersalna, która podejdzie do gustom zarówno dziecku jak i nastolatkowi
Aktywność dziecka, a dobór odpowiednich mebli
Najczęściej pomijanym aspektem zarówno przy aranżacji wnętrza jak i zakupie mebli dziecięcych jest aktywność dziecka. Tymczasem w XXI wieku meble dziecięce projektowane są właśnie w oparciu o wiele czynników. Jednym z nich jest aktywność. Spokojne z natury dzieci mają mniejsze wymagania. Często zadowolą się ładnym, kolorowym wnętrzem, w którym będą mogły pobawić się kredkami. Druga grupa dzieci to zazwyczaj te, które nie usiedzą na miejscu, są żywiołowe, po prostu rozpiera je energia. Jeżeli mamy takie dziecko musimy zwrócić uwagę na to by zakupić bezpieczne meble dziecięce. Co kryje się pod tym pojęciem?
System meblowy Bobo łączy interesującą przestrzeń zarówno do nauki, jak i do spędzania wolnego czasu
Bezpieczne meble dla dzieci
Wymogi bezpieczeństwa nakreślają przepisy i normy obowiązujące na terenie UE. Oznacza to, że praktycznie wszyscy producenci działający na rynku muszą zwracać uwagę na nie projektując meble dla dziecka. Najlepszym wyznacznikiem będzie jednak nasza ocena wizualna mebli. Oczywiście zawsze warto zapytać o certyfikat, jakość zastosowanych materiałów - ale znając naszą pociechę musimy uświadomić sobie mniej więcej w głowie czego może dokonać dziecko z danym meblem. Elementy ogólne, na które warto zwracać uwagę to ostre krawędzie, wystające, ostre części, odkryte narożniki, mechanizmy bezpiecznego zamykania i otwierania uniemożliwiające np przytrzaśnięcie palców. Materiały powinny być bezpieczne dla zdrowia dziecka bez obecności jakichkolwiek metali ciężkich, które mogą znajdować się np w lakierach. Drewno wykorzystane w meblach, a szczególnie łóżeczkach dziecięcych powinno być czyste, wolne od zgnilizny czy ataku insektów jak np kornika. W przypadku łóżek dziecięcych większość poważnych producentów musi posiadać certyfikaty, o które warto podpytać handlowca.
Bezpieczny w użytkowaniu nawet przez najmłodszych - zestaw mebli Smarty
[product id="333, 1947, 1949, 1941"]
Jakie rodzaje mebli do pokoju dziecka?
W zależności od metrażu, który mamy do dyspozycji warto tak zaaranżować wnętrze, aby z jednej strony zbudować przestrzeń potrzebną do zabawy, a z drugiej strefę relaksu i nauki. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będą meble systemowe do pokoju dziecka, które łatwo zamontować. Zestaw młodzieżowy Cosmo dla dzieci może posłużyć nam na lata, a jego cena wynosi nieco ponad 1630 zł - co jest naprawdę dobrym wynikiem. W przypadku łóżek dziecięcych warto zainwestować już na starcie w produkty, który posłuży nam na lata. Wielu rodziców kupuje de facto łóżko młodzieżowe, które jest dłuższe i szersze. W tym przypadku warto jednak również kupić odpowiedni materac dziecięcy, najlepiej miękki, który doskonale wpasuje się do kształtu ciała dziecka. Zdrowy sen naszej pociechy jest niezwykle ważny - dlatego starajmy się tutaj nie oszczędzać. W przypadku małego pokoju i konieczności ulokowania dwójki dzieci nieco starszych możemy zakupić łóżko piętrowe. Te rozwiązanie sprawdzi się także, gdy mamy mało miejsca na połączenie strefy odpoczynku z przestrzenią do nauki. Takie łóżka kosztują zazwyczaj od 1200-2000 zł, a chętnie wybieraną opcją w naszym sklepie jest łóżko piętrowe Bobo. Jeżeli jesteśmy już przy nauce to podstawowym elementem będzie biurko z miejscem na komputer, a także dobrze dopasowany do niego fotel obrotowy. Pozostałe elementy, które warto zakupić do pokoju dziecka to szafki, półki czy regały, które pozwolą zaoszczędzić przestrzeń.
Meble młodzieżowe Rest do nowoczesnego pokoju nastolatka